Egzersiz Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Egzersiz Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Yazar Dyt. Samet Cihan Yavuz Beslenme Ve Diyetetik 03 Nisan 2021

Yiyecek ve sıvı alımı  egzersiz sonrası optimum iyileşme için önemlidir. Uzun süreli egzersiz ve antrenman sonrası karbonhidrat depolarınız daha düşük olacaktır, bu nedenle özellikle o gün veya ertesi gün daha fazla egzersiz yapıyorsanız, karbonhidrat açığını kapatmak oldukça önem taşımaktadır. Egzersiz sonrası yemek nişastalı gıdalara (tercihen kepekli) dayanmalı ve yüksek kaliteli, yağsız protein içermelidir. Egzersizden sonra bunu mümkün olan en kısa sürede tüketmek, iyileşme ve toparlanma açısından, glikojen seviyelerini ve kas proteinini geri kazanmak için oldukça faydalı olacaktır.

Egzersizden hemen sonra yemek yiyemiyorsanız, iyileşme sürecine başlamak için egzersizi izleyen ilk 30-60 dakika içinde 1 orta boy muz ve bir bardak az yağlı süt gibi karbonhidrat ve protein içeren küçük bir atıştırmalık almayı deneyin. Terlemeden kaybolan sıvıyı değiştirmek için, iyileşmenin bir parçası olarak hidrasyon seviyelerini geri kazanmak çok önemlidir, bu nedenle egzersiz yaptıktan sonra bol miktarda sıvı tüketilmelidir.

  • Sayfa içeriği ilgili doktor/uzman tarafından yazılmıştır ve bilgilendirme amaçlıdır. Tanı veya tedavi için kullanılmamalıdır.
Yazar Bilgileri
Dyt. Samet Cihan Yavuz
Dyt. Samet Cihan Yavuz Beslenme Ve Diyetetik
Icon