Egzersiz Ve Spor Yapanlarda Beslenme İlişkisi
Egzersiz Ve Spor Yapanlarda Beslenme İlişkisi
Yazar Dyt. Samet Cihan Yavuz Beslenme Ve Diyetetik 03 Nisan 2021

Egzersiz yapan bireyler beslenme programı uygularken öncelikle günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün kuralına uygun olarak beslenmelidirler. Ara öğünlerde ise enerji ve sıvı alımına yönelik fayda almak hedeflenmiştir. Genel itibariyle 3 ana ve 3 ara öğün olarak beslenmenin maksadı sık sık aralıklı olarak beslenme yoluyla aşırı acıkma, bir öğünde fazladan besin tüketimi gibi olumsuz etkilerin önüne geçilmesi söz konusudur. Bunun yanı sıra besinlerin termojenik etkisinde göz önünde bulundurularak kalori harcanmasının arttırılması söz konusudur.

Beslenme ve egzersiz zamanlaması, seçtiğiniz aktivite sırasında nasıl hissettiğiniz ve performansınız için oldukça önemlidir. Bu bağlamda vücudun iyi performans göstermesi için doğru zamanda beslenme ile doğru performans göstermesi beklenir, ancak yapılan araştırmalar doğrultusunda kabul görülen genel kural şudur ki egzersiz sırasında mideyi aşırı dolu veya boş bir mideyle spor yapmak vücuda zarar vermekte ve performansı olumsuz etkilemektir 

  • Sayfa içeriği ilgili doktor/uzman tarafından yazılmıştır ve bilgilendirme amaçlıdır. Tanı veya tedavi için kullanılmamalıdır.
Yazar Bilgileri
Dyt. Samet Cihan Yavuz
Dyt. Samet Cihan Yavuz Beslenme Ve Diyetetik
Icon